Fload SB

10. júna 2012

Ako extrémne znížiť spotrebu pamäte Firefoxu

firemin-thumb

Hoci nie som fanúšikom Firefoxu, občas ho musím spustiť. Majoritné verzie Firefoxu sa zväčšujú rýchlo ako pukance v mikrovlnke. Vývojári z Mozilly sľubujú zníženie spotreby pamäte, opravujú úniky pamäte, ale efekt minimálny. Neraz sa mi stalo, že Firefox sa poriadne napapal a zožral až 1 GB pamäte, t.j. v mnohých prípadoch polovica RAM.

Firemin, to je názov pol megabajtového programu, ktorý núti Firefox nežrať pamäť. Lepšie povedané hovorí Firefoxu: “Vráť nepoužitú pamäť do systému”. A to až 188 krát za sekundu. Pre technicky zdatnejší používateľov sa jedná o API funkciu s názvom EmptyWorkingSet. Použitie funkcie môže niekedy znížiť výkon v milisekundách, takže šanca všimnúť si to je takmer nulová.

Na internete môžete nájsť množstvo zaručených návodov ako znížiť spotrebu pamäte Firefoxu. Avšak je to len o pár percent a musíte si blokovať doplnky a podobne.

Nastavenia programu sú jednoduché, vyberiete rýchlosť optimalizácie a spôsob spustenia (spúšťať Firefox s Firemin, spúšťať Firefox s Firemin v núdzovom režime alebo nespúšťať Firefox s Firemin). Nakoniec len zadať cestu k Firefoxu (ak nemáte štandardnú).

Firemin_options

Firemin je výnimočný tým, že úspora je až 95%. A teraz porovnanie – Firefox 13 so žiadnou otvorenou stránkou

FF_porovnanie_Firemin

A ešte porovnanie s 5 otvorenými stránkami:

facebook.com
atlas.sk
zoznam.sk
azet.sk
sme.sk

FF_porovnanie_Firemin_otvorene

Pekná úspora však? Sťahovať môžete tu

Stiahnuť

4 komentáre :

 1. dalsi onicom program... na znizenie pamati bol velmi davno vyvinuty Firefox Ultimate Optimizer... robil to iste co je na obrazku, znizil aj systemove procesy, co moze sposobit jedine spomalenie systemu... lepsie je pouzit doplnok pre FF (nespomeniem si na nazov), v nom sa da oznacit ci chcem optimalizovat vsetky procesy, alebo len firefox

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja sa môžem s tebou staviť, že si ten program ani len nevyskúšal. Prečo by mal spomaľovať systém? Používa API od MS, konkrétne EmptyWorkingSet() na uvoľňovanie pamäte. Tým sa nenarúša stabilita systému ani neovplyvňuje jeho chod. Ale to treba vyskúšať.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A keď si ten program stiahnem... ako nastavim, aby sa spustal po kazdom zapnuti pocitaca..
  Alebo do akej zlozky ho mam dat aby sa spustal automaticky..

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nie som v súčasnosti na Windowse, ale spusti program. Program sa zobrazí ako ikona pri hodinách vpravo dole. Pravým tlačidlom klikni na jeho ikonu a potom na Options. Tam je zaškrtávacie políčko Start Firemin when Windows starts a to zaškrtni, malo by to ísť.

  Pozn.: políčko je isto vo verzii 2.0.8, ktorú som skúšal

  OdpovedaťOdstrániť